Embed

Turşu

Turşu yapımı

 

Ramazandı Bayram tatili idi derken tariflere yeni şeyler yapıp tarif yazmaya anca zaman oldu. Geçen sene ki çoooooooooooook tuzlu kornişon turşu maceramdan sonra turşu yapmayı öğrendim. Ayarını tutturduktan sonra güzel oldular bu sefer çok hızlı ve deneyimli yaptım : ))

 

Malzemeler

10 kilo Kornişon salatalık (ben ortaboy ve minik boy karışık yaptım)

(Tabi bu isteğe göre degişir 10 kilodan 4 tane 5 kiloluk bidon çıkıyo)

Kaya Tuzu

Sarımsak

Sirke

Şeker

Acı biber

Su

Limon

Soğan

 

 

Önce turşulukları temizliyoruz hem içlerine işlesin hem de yerken kimse dibiyle sapıyla uğraşmasın diye. Bu ölçü bir tane 5 kiloluk bidon içindir her bidona aynı işlem uygulanır;

10–12 diş sarımsağı küçük küçük doğruyoruz bir kabın içine koyuyoruz. Üzerine 5–6 kaşık kaya tuzu, bir tatlı kaşığı tepeleme toz şeker, yarım çay bardağı limon suyu, bir bardak sirkeyi güzelce karıştırıyoruz. Çok acı olsun istiyorsanız iki üç tane hafif olsun istiyorsanız bir tane acı biberi içine doğruyoruz ve tekrar karıştırıp biraz bekliyoruz. Turşulukları bidona diziyoruz soğanları kalın şekilde halka biçiminde doğruyoruz iki üç tanesini bidonlara koyuyoruz. Hazırladığımız karışımı bidona ekliyoruz. İki parmak aralık kalacak kadarda su ekliyoruz. İsteğe göre maydanoz ve dereotu da eklenebilir. Üstüne ben kahve fincanı altlığı kullanıyorum tam geliyor onu da en son bidonun içine yerleştiriyoruz ve kapağını sıkıca kapatıyoruz. Ve ters çevirip bir gece bu şekilde bekletiyoruz. Ertesi gün ışık almayan bir yere üstünü de örterek saklıyoruz güneş ışığı turşuyu bozup yumuşamasına sebep olurmuş o yüzden ne kadar güneş ışığından uzak tutarsanız o kadar güzel olur. 10–15 gün içersinde yenebilir afiyet olsun.

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !